Výstavní činnost galerie Dolu Michal v roce 2019

1.      WHY OSTRAVA MINE EXHIBITION IS NOT FRIEND TO SMALL BUSINESS, 24. 1.–22. 2. 2018, Cechovna

Vystavující autoři: Jiří Baštýř, Ondřej Filípek, Jakub Janovský, Tomáš Kofroň, Martin Kyrych

Výstava pražských umělců, čerstvých i zavedených absolventů Akademie výtvarných umění.

Kurátor: Tomáš Koudela

 

2.      Václav Rodek — Nadir je se mnou, 7. 3.–31. 3. 2018, Cechovna

Samostatná výstava ostravského malíře, odborného asistenta z Ateliéru malby Fakulty umění Ostravské univerzity,  který na výstavě v Dole Michal prezentovat průřez své tvorby s důrazem kladeným na práce z posledních let.

Kurátor: Tomáš Koudela

 

3.      Manifest sepíšeme později, 11. 4.–9. 5. 2018, Cechovna

Vystavující autorky: Vendula Chalánková, Daniela Mikulášková a Maud Kotasová

Autorky se seznámily během studií na Fakultě výtvarných umění v Brně (ateliér Environment Vladimíra Merty a Mariana Pally). S tímto faktem úzce souvisí právě název jejich aktuálního výstavního projektu. Na výstavě byli diváci konfrontováni převážně s fenomény krajiny a ekologie, a to mj. prostřednictvím výšivky do textilu či do železa,  na scéně se objevily vizuální parafráze solárních panelů či úředních obálek.

Kurátor: Tomáš Koudela

 

4.      Milan Lasota a Dáša Lasotová: Pět slov pouze jako vzpomínka, 16. 5.–16. 6. 2019, Cechovna

Výstavní projekt ostravských konceptuálních umělců Milana Lasoty a Dáši Lasotové.

Kurátor: Tomáš Koudela

 

5.      DIPLOMKY 2019, 27. 6.–19. 7. 2019, Cechovna

Kolektivní výstava absolventů a absolventek magisterského studia Fakulty umění v Ostravě.

Kurátor: Jiří Ptáček

 

6.      Situation Silesia 2019, 26. 7.–8. 9. 2019, Cechovna, Sprchy, Balkon

 

Kurátorský koncept výstavy Situation Silesia 2019 pracuje s premisou, že geografický prostor Horního Slezska na polské straně a Slezska na straně české je kulturně homogenním celkem, jehož historie byla zásadním způsobem ovlivňována expanzí těžkého průmyslu, těžby uhlí a s těmito fenomény související dynamikou sociokulturních transferů, jež však byly v rámci jednotlivých republik vnímány podobně temně: jako život „kdesi na konci světa“.

Kulturní veřejnosti na české a polské straně byla prezentována díla více než stovky autorů. Výtvarná přehlídka tohoto charakteru se dosud neuskutečnila. Do výstavního projektu byli zahrnuti autoři, kteří významným způsobem ovlivnili dění na slezské výtvarné scéně na počátku devadesátých let, ale i autoři výrazným způsobem formující výtvarný projev v následujících dekádách, jakož i výrazné výtvarné talenty na výtvarnou scénu právě nastupující.

 

Projekt byl realizován díky finanční podpoře z Visegrad Funds.

 

Galerie:

Galerie Dolu Michal, Jáma 10 Gallery, GAFU, Kalerie s čupr uměním Saigon, Galeria Uniwersytecka w Cieszynie

 

Kurátorský tým:

František Kowolowski, Tomáš Koudela, Gabriela Pienias, Ivo Sumec, Barbora Mikudová, Michal Zych, Jiří Kuděla

 

Vystavující autoři:

Karel Adamus, Daniel Balabán, Krzysztof Bąk, Katarzyna Handzlik-Bąk, Petronela Bencová, Ireneusz Botor, Václav Buchtelík, Milan Cieslar, Martin Cihlář, Adam Czech, Martyna Czech, Adrian Czyż, ČILY, Krzysztof Dadak, Jerzy Fober, Terezie Foldynová, Pavel Forman, Martin Froulík, Matěj Frank, Jakub Gajdošík, Dariusz Gajewski, Aneta Głowacka, Marek Głowacki, Marcin Goldyszewicz, Katarzyna Gielecka Grzemska, Hanna Grzonka-Karwacka, Jakub Guziur, Markéta Hermanová, Katarzyna Hilszczańska, Aleš Hudeček, Witold Jacyków, Zbyněk Janáček, Artur Janasik, Agnieszka Jaworska, Ewa Jaworska, Tomasz Jędrzejko, Michal Kalhous, Tomasz Kipka, Martin Klimeš, Łukasz Kliś, Sabina Knetlová, Tomáš Knofíček, Józef Knopek, Jaroslav Koléšek, Lech Kolodziejczyk, Jarosław Korczak, Vojtěch Kovařík, Tomáš Koudela, František Kowolowski, Vlastimil Krčmář, Katarzyna Kroczek-Wasińska, Kristýna Krutilová, Sebastian Kubica, Jiří Kuděla, Wojciech Kukuczka, Krzysztof Kula, Elżbieta Kuraj, Andrea Kuříková, Dáša Lasotová, Stefan Lechwar, Małgorzata Łuszczak, Roman Maciuszkiewicz, Grzegorz Majchrowski, Šárka Mikesková, Bára Mikudová, Josef Mladějovský, Adam Molenda, Olga Moravcová, Michal Moučka, Libor Novotný, Aleksander Ostrowski, Wojciech Osuchowski, Eduard Ovčáček, Krystyna Pasterczyk, Krzsztof Pasztuła, Vendula Patkošová, Natalia Pawlus, Joanna Piech-Kalarus, Ryszard Pielesz, Gabriela Pienias, Paulina Poczęta, Marek Pražák, Hana Puchová, Katarzyna Pyka, Václav Rodek, Tadeusz Rus, Tereza Samková, Marek Sibinský, Małgorzata Skałuba-Krentowicz, Jarosław Skutnik, Ivo Sumec, Justyna Stefańczyk, Martina Strakošová, Jiří Surůvka, Paweł Synowiec, Katarina Szanyi, Andrzej Szarek, Iveta Šafránková, Jiří Šigut, Ivana Štenclová, Ladislav Szpyrc, Tomáš Teper, Dušan Urbaník, Marcin Urbańczyk, Jan Vrabček, Anna Wajda, Michal Zych

 

7.      Jakub Gajdošík: Pouť, 26. 9.–25. 10. 2019, Cechovna

Samostatná výstava Jakuba Gajdošíka (*1988), českýho malíře a kreslíře komiksů. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze (2010–2016). Je milovníkem H. P. Lovecrafta a E. A. Poea, což se odráží i v jeho tvorbě.

Kurátor: Tomáš Koudela

8.      Jiří Zavřel: Dekonstrukce Destrukce, 26. 9.–25. 10. 2019, Sprchy

Kurátor: Václav Rodek

 

9.      Písmo AYA, 26. 9.–25. 10. 2019, Balkon

Výstava jihočeských umělců Jaroslava Chobota a Evy Šenkyříkové.

Kurátor: Jakub Guziur