Sadofsky&Trantina – GesamteEntarteteKunstWerke, Animace OSU a VŠMU a Zimní depozit Sculpture line

Výstava

Sadofsky & Trantina

GesamteEntarteteKunstWerke

Tento poněkud hanlivý název výstavy můžeme volně přeložit jako Dílna úplně degenerovaného umění. Umělecká dvojice Sadofsky & Trantina pod touto značkou (GEKW) kooperují od roku 2014, společně pracují na sochách i plátnech. Jejich prvním kolektivním dílem je instalace Reconstruction as Tragedy and Farce, kterou umělci odhalili v roce 2015 na promenádě před vstupem do Evropského parlamentu v Bruselu, a která je také důležitou součástí právě probíhající výstavy na Dole Michal v Ostravě.

Ideovým rámcem názvu uskupení GEKW je nechvalně proslulá mnichovská výstava moderního umění, která proběhla v roce 1937. Progresivní díla zakladatelů moderny byla nacistickou propagandou označena za Entartete Kunst (Degenerované umění) a vystavena ve snaze ukázat tehdejšímu publiku vybrané výtvarné artefakty jako produkty uměleckého šarlatánství a neumětelství. Snahou dvojice Sadofsky & Trantina je výše zmíněné skutečnosti (střet totalitní ideologie se svobodným uměleckým projevem)konfrontovat se současným výtvarným děním a provozem, respektive se soudobou kulturní scénou. Kurátorským záměrem je narozdíl od bruselské realizace adjustace GEKW do vizuálního i duchovního kontextu regionu, jehož industriální charakter sloužil jako dominantní kulturní platforma ideologii neméně totalitní, která v druhé polovině 20. století byla jediným interpretem československé kulturní svéprávnosti.

Animace OSU a VŠMU

 

Vystavující umělci:         

OSU: PATRIK BALON, KATEŘINA COUFALOVÁ, VLADISLAV HROŠ, FILIP KASANICKÝ, JANA KOLINOVÁ,

JAKUB KUCHAŘ, VIKTORIA MADANSKÁ, NATALIA AGUILERA LÓPEZ, DOMINIKA NOSKOVÁ, BARBORA PATOČKOVÁ, MARKÉTA ŘEZÁČOVÁ, LUCIE SMRKTOVÁ, MARTINA ŠEVČÍKOVÁ, ŠTĚN WILKUS, IVANA ZAPLETALOVÁ

VŠMU: BARBORA BÁRKOVÁ, MAREK JASAŇ, KATARÍNA KEREKESOVÁ, VERONIKA KOCOURKOVÁ, ANDREJ KOLENČÍK, JOANNA KOZUCH, MÁRIA KRALOVIČ (OĽHOVÁ), MARTINA MIKUŠOVÁ, KAROLÍNA POLAKOVIČOVÁ, MARTA PROKOPOVÁ, VANDA RAÝMANOVÁ, EVA SEKEREŠOVÁ, JOZEF STŘELEC

IVANA ŠEBESTOVÁ, LINA ŠUKOVÁ, ZUZANA ŽIAKOVÁ

Ostravská a bratislavská animace má společný historický vývoj ve spolupráci tvůrců Krátkého filmu studia Prometheus a filmových ateliérů Koliba již od 70. let minulého století. Po privatizaci studií začátkem devadesátých let se tito tvůrci rozhodli předat své zkušenosti mladé generaci, a protože k tomu neměli podmínky při práci ve studiích, založili obor animované tvorby na univerzitách.

Na Ostravské univerzitě vznikl ateliér animace již v roce 1992 díky Iljovi Novákovi, Karlovi Trlicovi a Milanovi Lesniakovi a na bratislavské Vysoké škole múzických umění o rok později a ještě dnes zde vedou výuku mladých animátorů František Jurišič, Ondrej Slivka, Eva Gubčová a další významní tvůrci. Výstavní projekt je organizován Fakultou umění Ostravské univerzity díky finanční podpoře z projektu Důl umění, který je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

---

Facebook:

Sadofsky & Trantina: https://www.facebook.com/events/336835440216457/?active_tab=discussion

Animace OSU a VŠMU: https://www.facebook.com/events/724195101278358/

 

 

Otevírací doba Galerie Dolu Michal:

říjen: út–ne 9–15

listopad: Po předchozí domluvě na e-mailu: dul-michal@npu.cz