Tereza Eisnerová – Lenka Falušiová: Lesem jsem na Dole Michal v Ostravě-Michálkovicích

Výstava

Tereza Eisnerová (*1981, Praha)

Poprvé se seznámila se základy modelování a sochařskými technikami na střední Výtvarné škole Václava Hollara v Praze. Ve studiu pokračovala na Akademii výtvarných umění v Praze nejprve v sochařském ateliéru profesora J. Zeithammla a posléze v ateliéru figurálního sochařství a medaile profesora J. Hendrycha, kde také v roce 2012 diplomovala.

Ve své volné sochařské tvorbě je vášnivou experimentátorkou. Její výrazně expresivní styl suverénně kombinuje vlivy symbolistního sochařství přelomu 19. a 20. století s technikou ready-made. Nejvíce ve své tvorbě zpracovává téma zvířat a přírody vůbec, vanitas a mumie (pomíjivost života) a celoživotní téma houby. Cit pro jemné modelace a práci v reliéfu ji už během studia dovedl k zájmu o medailérství (zejména portrétní) a v tomto oboru ji také čekaly první úspěchy – nejrůznější ocenění ze soutěží vypisovaných ČNB. V současné době vytváří porcelán a keramiku. Pod značkou KARETKA vyrábí drobnou plastiku, porcelánové dózy, misky a šperky ovlivněné secesí i Japonskem.

---

Lenka Falušiová (*1988, Vrbno pod Pradědem)

Svá studia výtvarného umění započala na Střední umělecké škole v Ostravě, kde ve studiu pokračovala na Fakultě umění Ostravské univerzity v ateliéru grafiky u prof. Eduarda Ovčáčka. Mezi léty 2009–2010 studovala Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie (ateliér grafiky prof. Rafala Strenta) a od roku 2012 navštěvovala ateliér grafiky I prof. Jiřího Lindovského na Akademii výtvarných umění v Praze, kde v roce 2017 úspěšně zakončila studium.

Falušiová je osobitá především svými grafikami, ačkoli se na stejné úrovni věnuje kresbě, fotce a akvarelu. Ústředním motivem prostupujícím celou autorčinu tvorbu je les – jeho ticho, čistota, klid, mystičnost. Lenka Falušiová vystavuje od roku 2013 a absolvovala již přes 60 výstav. Je členkou sdružení českých grafiků Hollar, s nímž pravidelně vystavuje. Vyhrála hlavní cenu festivalu Grafika roku (2015) ve studentské kategorii. Svou tvorbu opakovaně prezentuje na výstavách v galerii Klatovy-Klenová, kde je zastoupena ve sbírce. Její díla najdeme v institucionálních a privátních sbírkách v České republice, na Slovensku, ve Švýcarsku a Španělsku.