Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.5. 2018 21:41
Památkový inspektor

Poznejte těžký život havířů. Inspektor navštívil důl Michal

Zdroj: TV Nova

Pokud plánujete víkendový výlet, máme pro vás jeden tip. Památkový inspektor TV Nova se v Ostravě vydal do bývalého dolu Michal.

Vše zůstalo tak, jak to horníci poslední den v práci nechali ležet. "Důl byl založen v roce 1843. Uhlí bylo dosaženo o rok později, ale těžba začala až v roce 1850," prozradil průvodce Miroslav Rucki.

 

Ani se tomu nechce věřit, že těmito prostory ještě před více než dvaceti lety procházeli horníci. A stejnou trasu si v dole Michal už osmnáct let mohou projít také turisté.

 

Během prohlídky se návštěvníci dostanou i do jedné z nejdůležitějších součástí dolu - těžební věže. A k vidění je i několik výtahů, kterými se horníci dostávali do podzemí.

 

"Do jednoho se vejde 14 havířů, najednou fárá 42 lidí rychlostí 6 metrů za sekund," řekl průvodce Miroslav Rucki.

 

 

Téměř dvou hodinová prohlídka vás zavede ještě třeba do ošetřovny, strojovny nebo kanceláří, odkud se kdysi řídil chod dolu. V této místnosti seděl dispečer, který měl celou směnu během dne na starosti.

 

Inspektor nakoukl i do hospůdky uvnitř areálu. Je v hornickém stylu a vaří se tu od pondělka do soboty. Návštěvníci si chválí hlavně ceny. Desítku tu koupíte za 15 korun.

 

 

Otevírací doba je od 9 do 15 hodin. Za plné vstupné zaplatíte 110 korun, za snížené 80. Parkování je u dolu Michal zdarma.

 

V nabídce jsou i noční prohlídky, konají se tu svatby, festival i koncerty. Díky snadné dostupnosti, parkování zdarma a příznivým cenám si od nás důl Michal vysloužil stříbrnou medaili.
 

vbo TN.cz